Tísňová volání

V nebezpečných situacích je vždy důležité umět přivolat pomoc hasičů, policistů či zdravotníků. Volání na tato čísla je bezplatné z jakéhokoliv telefonu (z mobilu i z telefonní budky).

Pokud nevíte přesně, které číslo máte volat a kdo Vám nejlépe pomůže, zavolej na číslo 112. Na toto číslo můžete volat i bez vložené SIM karty.

Kam se dovolám ?číslo
Hasiči150
Záchranná služna155
Policie ČR158
Městská policie Újezd u Brna602 500 584
544 224 901
722 070 912
Tísňová linka112

Pokud si vzpomenete jen na jedno z výše uvedených čísel, zavolejte na něj. Vždy se dovoláte někomu, kdo Vám může pomoci. Záchranáři si mezi sebou informace vymění.

Pokud voláte na některé z těchto čísel, musíte vždy říci:

  • kdo volá,
  • číslo telefonu, ze kterého voláš (pokud to víš),
  • co se stalo,
  • kde se to stalo,
  • kdy se to stalo,
  • kolik lidí je ohroženo,

telefon nezavěšuj jako první, kdyby se Tě chtěli záchranáři ještě na něco zeptat.

Ale pozor! Každé volání je zpětně dohledatelné a o všech voláních existují záznamy. Za zneužití tísňové linky může být volající potrestán pokutou až 100 000,- Kč. Dokonce může být řešeno jako trestný čin!

Na tato čísla proto nevolejte nikdy zbytečně nebo z legrace. Nejenže byste se vystavili riziku pokuty, ale především byste tím blokovali telefonní linku a zbytečným výjezdem i záchranáře. Mohlo by se stát, že by v tu chvíli nedorazili včas k lidem, kteří pomoc skutečně potřebují.

Podnabídka

SOS-ska – chraňtě sebe i své okolí !

Jihomoravský kraj pro Vás připravil nový způsob informování v krizových situacích pomocí moderního komunikačního kanálu – pomocí SMS zpráv na váš mobilní telefon.... více se dočtete zde